A közelmúltban a DRONEII rangsorolta a top 40 kereskedelmi és top 20 kettős – vagyis kereskedelmi és kormányzati – felhasználású drónok gyártóit. Izgalmas téma, néhány meglepő helyezéssel, azonban a listát továbbra is Kína és az Egyesült Államok dominálja.
A felmérés eredményei
- A rangsor elején alapvetően a 10 ezer dollár alatti, a prosumerek számára multirotoros drónokat gyártó cégek állnak. Ezek a vállalatok jelenleg is széles körben lefedik a piacot, így képesek lehetnek versenyképesség növelésére.
- A befolyásos piaci szereplőket – DJI, Yuneec – olyan gyártók követik, akik professzionális megoldásokat, vagy speciális, réspiaci termékeket nyújtanak a legismertebb iparágak (pl. energia- és építőipar)számára.
- A kettős felhasználású termékek gyártói gyakran erőteljesen nyitnak a katonai piac felé. Az ágazaton belül számos olyan vállalat említhető, amelyek a múltban többmillió dolláros szerződéseket kötöttek védelmi vagy más kormányzati szervekkel.
- Kína iparági vezető szerepét a top 20-as rangsorban helyet kapó hét gyártójával vívta ki. A kettős felhasználású drónok piacán az amerikai gyártócégek dominanciája figyelhető meg.
A Top 3 kereskedelmi dróngyártó
#1 DJI: A kereskedelmi dróngyártók rangsorát a DJI kínai gyártócég vezeti. Önmagáért beszél 70-80%-os piaci részesedésük, ami alapján vitathatatlan a rangsorban elfoglalt első helyük. Az Egyesült Államok belügyminisztériuma és hadserege nemrégiben kémkedéssel vádolta a céget, azonban a trónról ezzel sem tudták őket letaszítani.
#2: Yuneec: A dobogó második fokát a szintén kínai gyártócég, a Yuneec foglalja el. A kezdetekkor távvezérlésű hobbi drónokat gyártó cég mára az egyik legnagyobb kereskedelmi dróngyártó vállalattá nőtte ki magát. A H520 és a Typhoon H különféle változataiban a világ legkeresettebb drónmodelljei közé tartozik.
#3 Parrot Drones: Az elmúlt években bekövetkezett létszámleépítések és bevételcsökkenés ellenére a Parrot Drones – a Parrot Group részeként – továbbra is a világ egyik legnagyobb dróngyártó cége. Sok más gyártóhoz hasonlóan a Parrot is él az Egyesült Államokban jelenleg érvényes lehetőséggel, miszerint a termékek felajánlhatók a kormányzati szerveknek, például az Egyesült Államok Hadseregének vagy Védelmi Innovációs Egységének).
A Top 3 kettős-felhasználású dróngyártó
#1 AeroVironment: A kettős felhasználású gyártók rangsorában az első helyet az amerikai AeroVironment dróngyártó foglalja el. 2020-ban a vállalat 17%-kal, 367,3 millió dollárra növelte bevételeit a 2019-es pénzügyi évhez képest, ami elsősorban a termékértékesítésből származó 44,7 millió dolláros növekedésnek és 8,3 millió dolláros árbevétel-emelkedésnek köszönhető.
#2 Insitu: A második helyezett Insitu-nak – amit a Boeing 2008-ban vásárolt meg, kb. 400 millió dollárért – több nehézséggel is szembe kellett néznie 2019-ben, mikor a versenyképesség megtartása érdekében munkahelyeket kellett megszüntetnie. Ennek ellenére a széles körben használt ScanEagle és RQ-21A Blackjack katonai platformjaival a világ egyik legjelentősebb dróngyártója.
#3 Aeronautics: Az Aeronautics izraeli dróngyártó harmadik helyen áll a kettős felhasználású dróngyártók rangsorában. A vállalat a megfigyelés és felderítés terén szerzett szakértelmének köszönheti sikerét.
Összegzés
A hardver piacot a kereskedelmi drónokat gyártó kínai, valamint a kereskedelmi és kettős felhasználású drónokat gyártó amerikai vállalatok dominálják. A fogyasztói piacon a DJI-nak továbbra sincs kihívója: innovatív megoldásainak és tudatos stratégiai együttműködéseinek köszönhetően több mint valószínű, hogy hosszú évekig képes lesz megőrizni vezető szerepét. A világ minden táján vannak olyan gyártócégek, amelyek főleg piaci réseket töltenek be és/vagy profi drónokra specializálódnak. Ezen csúcskategóriás drónoknak fontos szerepük lehet a biztonság szempontjából kritikus, vagy komoly megerőltetést igénylő munkáknál.